Během šestinedělí budete absolvovat preventivní prohlídky. Už před porodem musíte najít pro své dítě praktického dětského lékaře neboli pediatra. Už první týden po návratu z porodnice musíte zajít k dětskému kvůli vstupní komplexní prohlídce vašeho děťátka.
Už první týden vás čeká vstupní komplexní prohlídka novorozence. Ve dvou týdnech probíhá preventivní prohlídka, kdy se kontroluje zdravotní stav dítěte, správná výživa a prospívání, kontrola kyčlí u ortopeda a začíná se podávat vitamin D. Na konci šestinedělí zahrnuje preventivní prohlídka kontrolu zdravotního stavu i psychomotorického vývoje dítěte. Dostanete informace o prvním nepovinném očkování proti rotavirovým infekcím a ortoped provede ultrazvukovou kontrolu kyčlí.
Nálady jako na houpačce
Období šestinedělí je náročné hlavně pro maminku prvorozeného dítěte a může ovlivňovat především psychický stav. Maminka může být plačtivá, lítostivá, smutná, neklidná, příliš unavená a ve špatné náladě. Dočasný stav většinou velmi rychle pomine. Je třeba myslet kromě miminka i na sebe. Kdykoliv můžete, tak odpočívejte, hodně spěte a nechte si pomoci od svých blízkých. Když miminko spí, spěte taky. Vaše nálada a rozpoložení ovlivňuje i miminko samotné. Když je spokojená maminka, je spokojené i miminko.
Co najdete v plínce
Dítě většinou poprvé močí hned po porodu a pak až za 24 až 48 hodin. V pleně se mohou objevit během prvních dvou až tří dnů jemně červené skvrny. Jde o sůl kyseliny močové a její vylučování je krátce po porodu běžné. Kojené děti mají nejprve černou stolici. Dítě začne přijímat poprvé potravu ústy a střeva se dají do pohybu. I stolice se objeví během 24 až 48 hodin po porodu. Tato černá smolka se nahromadila ve střevech dítěte v břiše matky. Po týdnu se stolice mění na žlutou, tak trochu připomínající míchaná vajíčka.
Vyrážky na těle
Pokožka dítěte je někdy vrásčitá a postupně se vyhlazuje. Druhý den po porodu se někdy u dětí objeví vyrážka v podobě drobných červených kruhovitých skvrnek se zažloutlou čepičkou. Toto novorozenecké akné se nejčastěji objevuje na obličeji, pod plenkami a v místech, kde se pokožka zapařuje a oblečení otírá o kůži. Zmizí většinou do týdne a léčba není nutná. Běžné je i ublinkávání plodové vody. Pokud by se však stupňovalo nebo obsahovalo krev či žluč, je třeba to nahlásit lékaři při vizitě. Po odchodu domů už by se to opakovat nemělo.